45th Annual Daytime Emmy Creative Arts Winners

The 45th Annual Daytime Creative Arts Emmy Awards were held at the Pasadena Civic Auditorium on Friday, April 27th. These awards were given to those who work their magic behind the camera that brings your favorite shows to life. Leading out the wins was “Sesame Street” and CBS Daytime’s, “The Bold and the Beautiful,” with a total of 7 wins. Coming in after them was web series, “The Bay,” with a total of 5 wins.

Here is a complete list of the Creative Arts Winners:

Outstanding Preschool Children’s Series

Sesame Street (HBO)
Executive Producers
Brown Johnson, Carol-Lynn Parente
Supervising Producer
Benjamin Lehmann
Coordinating Producer
Mindy Fila
Producer
Karyn Leibovich
Film Producer
Kimberly Wright
Line Producer
Stephanie Longardo

Outstanding Children’s or Family Viewing Series

Free Rein (Netflix)
Executive Producers
Rebecca Hodgson, Claire Poyser, Kate Little
Producer
Angelo Abela

Outstanding Education or Informational Series

Giver (ION Television)
Executive Producers
J.J. Johnson, Blair Powers, Matthew J.R. Bishop
Supervising Producer
Kristin McGregor
Producer
Rennata Lopez

Outstanding Preschool Children’s Animated Series

Tumble Leaf (Amazon)
Executive Producers
Kelli Bixler, Drew Hodges
Co-Executive Producers
Carin Greenberg, Alice Wilder, Ed. D.
Producers
Matthew Cuny, Jodi Downs

Outstanding Children’s Animated Series

SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)
Executive Producer
Stephen Hillenburg
Supervising Producers
Marc Ceccarelli, Vincent Waller
Producer
Jennie Monice

Outstanding Special Class Animated Program

A StoryBots Christmas (Netflix)
Executive Producers
Evan Spiridellis, Gregg Spiridellis
Supervising Producer
Meridith Stokes
Producer
Sarah Kambara

Outstanding Lifestyle Program

Naturally, Danny Seo (NBC)
Executive Producers
Kristin Graham, Shannon Keenan Demers, Dave Morgan, Colleen Needles Steward,
Danny Seo, Pete Sniderman
Co-Executive Producer
Dan Solomon
Senior Story Producer
Suzanne Glickstein
Studio Producer
Eda Benjakul
Supervising Producer
Diane DeStefano
Segment Producer
Stephanie Bianca, Heidi Schlegel
Line Producer
Nicole Teague

Outstanding Travel and Adventure Program

Jack Hanna’s Into the Wild (SYNDICATED)
Executive Producers
Jack Hanna, Guy Nickerson
Supervising Producer
Elaine Pugliese
Coordinating Producer
Courtney Bunch
Producers
Peter Bredemeier, Bill Brown, Johnathan Safford
Line Producer
Cyndie Nickerson

Outstanding Special Class Series

Xploration Earth 2050 (SYNDICATED)
Executive Producer
Steve Rotfeld
Producer
Vince Sherry

Outstanding Special Class Special

KEVYN AUCOIN Beauty & The Beast in Me (Logo TV)
Executive Producers
Tajamika Paxton, Pamela Post, Leslie Thomas
Producer
Lori Kaye

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program

Sesame Street: Twinkle Twinkle Little Star with Julia & Elmo (YouTube.com)
Supervising Producer
Melissa Dino
Producer
Frank Campagna
Director
Ken Diego
Writer
Christine Ferraro

Outstanding Interactive Media – Enhancement to a Daytime Program or Series

Fruit Ninja Frenzy Force (YouTube RED)
Co-Executive Producers
Thushan Amarasiriwardena, Sam White

Outstanding Interactive Media – Original Daytime Program or Series

ASTEROIDS! (Oculus Rift, Samsung Gear VR, Google Daydream, HTC Vive, Sony PSVR)
Executive Producers
Maureen Fan, Larry Cutler, Kane Lee
Producer
Claudia SouthMartin
Director/Writer
Eric Darnell
Performers
Elizabeth Banks, Ingrid Nilsen

Outstanding Daytime Promotional Announcement – Topical

Undocumented and Unafraid: Forbidden (MTV)
Executive Producers
Alisa Chieves, Nicola Darrach, Sarah DeFilippis, Amy Doyle, Chris McCarthy,
Taj Paxton, Pamela Post, Kim Thai
Supervising Producer
Nate Ford
Producers
Mathew Lasky, Joe Maziarski

Outstanding Daytime Promotional Announcement
Brand Image Campaign – Network or Program

Nick Jr: Girls in Charge: Girl Power Campaign (Nickelodeon)
EVP, Creative & Marketing, Franchises & Preschool Nickelodeon
Anne Mullen
SVP, Nickelodeon Preschool Brand Creative
Matthew Perreault
SVP, Creative Director Property and Brand Design
Sergio Cuan
VP, Creative Director
Lauren Muir
VP, Creative Strategy / Editorial
Liza Steinberg-Demby
VP, Animation / VFX
Christopher Papa
Design Director
Kristen R. Williams
Senior Director Of Project Management
Cassandra Lipin
Art Director
Heather Kim
Director
Mickey Finnegan
Character Animators
Katie Wynkoop, Luis Mendez, Drew Shields, Shamel Esmaeil, Jason Willmann
CG Supervisor
Scott Kennell
Production Manager
Raebekah Cox
Graphics Managers
Nancy Lopez & Flora Johnstone
Executive Producer
Hema Mulchandani
Creative Director and Second Unit Director
Jonas Morganstein
Third Unit Director
Natasha Lee
Cinematographer
Rob Witt
Production Designer
Brandon Mendez
Line Producer
Sarah Faura
Creative Director Editorial
Michael Victor
Senior Producer Editorial
Heather Geltzer
Colorist
Marshall Plante

Outstanding Lead Actress in a Digital Daytime Drama Series

Anne Winters, as Mia Phillips
Zac & Mia (Verizon)

Outstanding Lead Actor in a Digital Daytime Drama Series

Kristos Andrews, as Pete Garrett
The Bay The Series (Amazon)

Outstanding Supporting Actress in a Digital Daytime Drama Series

Jade Harlow, as Lianna Ramos
The Bay The Series (Amazon)

Outstanding Supporting Actor in a Digital Daytime Drama Series

Eric Nelsen, as Daniel Garrett
The Bay The Series (Amazon)

Outstanding Guest Performer in a Digital Daytime Drama Series

Patrika Darbo, as Mickey Walker
The Bay The Series (Amazon)

Outstanding Performer in a Children’s, Preschool Children’s or Educational and Informational Program

Dove Cameron, as Liv and Maddie Rooney
Liv and Maddie: Cali Style (Disney Channel)

Outstanding Performer in an Animated Program

Tom Kenny, as SpongeBob SquarePants
SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)

Outstanding Host in a Lifestyle/Travel/Children’s or Family Viewing Program
Brandon McMillan, Host
Lucky Dog with Brandon McMillan (CBS)

Outstanding Casting for a Drama Series

General Hospital (ABC)
Casting Director
Mark Teschner
Casting Associate
Regina Johnson

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series

General Hospital (ABC)
Art Directors
Jennifer Elliott, Andrew Evashchen

Outstanding Lighting Direction for a Drama Series

The Bold and the Beautiful (CBS)
Lighting Director
Phil Callan
Lighting Designer
Patrick J Cunniff

Outstanding Drama Series Technical Team

The Bold and the Beautiful (CBS)
Technical Director
Gary Chamberlin
Camera Operators
John Carlson, Dean Lamont
Video Control
Roberto Bosio, Taylor Campanian, Schae Jani, Tom Luth

Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series

The Young and the Restless (CBS)
Editors
Derek Berlatsky, Kimberly Everett, Rafael Gertel, Andrew Hachem, Tina Keller

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series

The Bold and the Beautiful (CBS)
Production Mixer
James Aaron Lepley
Pre-Production Mixer
George Forbes
Post-Production Mixer
Daniel Lecuna
Re-Recording Mixer
Brian Connell
Sound Effects Mixer
Jerry Martz
Boom Operators
Malcolm Arnold, Nick Krotov, Justin Michael Lamont, Giovanni Meza, Tommy Persson

Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series

The Bold and the Beautiful (CBS)
Composers
Bradley Bell, John Nordstrom, Jack Allocco, David Kurtz
Music Supervisor
Lothar Struff

Outstanding Original Song – Drama

“Who I Am”
General Hospital (ABC)
Composers & Lyricists
Max Matuck, Eve Nelson, Andrew Rollins

Outstanding Costume Design for a Drama Series

The Bold and the Beautiful (CBS)
Costume Designers
Glenda Maddox, Gail Mosley
Costume Stylists
Ross Fuentes, Kristin Ingram, Jennifer Johns, Angelo Santos, Reneé Vance Brunson

Outstanding Hairstyling for a Drama Series

The Young and the Restless (CBS)
Hairstylists
Vanessa Bragdon, Gwen Huyen Tran, Adriana Lucio, Lauren Mendoza, Regina Rodriguez

Outstanding Makeup for a Drama Series

The Bold and the Beautiful (CBS)
Head Makeup Artist
Christine Lai Johnson
Makeup Artists
Leilani Baker, Vanessa Dionne, Chris Escobosa, Toby Lamm, Jennifer Wittman

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

Elena of Avalor (Disney Junior)
Casting By
Jennifer Trujillo
Casting Director
Brian Matthias

Outstanding Individual Achievement in Animation

WINNERS

Marie Thorhauge Torslev
Production Designer
Through the Woods (Curious World)

Steve C. Meyers
Background Layout Artist
Puppy Dog Pals (Disney Junior)

Tom Caulfield
Storyboard Artist
Tangled: The Series (Disney Channel)

Michelle Park
Color Designer
Star vs. the Forces of Evil (DisneyXD)

Robyn Yannoukos
Colorist
Tumble Leaf (Amazon)

Outstanding Writing in a Digital Drama Series

Zac & Mia (Verizon)
Writers
Allen Clary, Andrew Rothschild

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program

Octonauts (Disney Junior)
Head Writer
Stephanie Simpson
Story Editor
Gabe Pulliam

Outstanding Writing in an Animated Program

Trollhunters (Netflix)
Co-Executive Producers/Writers
Kevin Hageman, Dan Hageman
Writers
AC Bradley, Chad Quandt, Aaron Waltke

Outstanding Writing in a Children’s, Preschool Children’s, Family Viewing

Sesame Street (HBO)
Head Writer
Ken Scarborough
Writers
Molly Boylan, Jessica Carleton, Geri Cole, Joe Fallon, Christine Ferraro, Liz Hara, Ron Holsey,
Raye Lankford, Luis Santeiro, Belinda Ward

Outstanding Writing Special Class

Super Soul Sunday: The Orphan (OWN)
Writer
John Chester

Outstanding Directing in a Digital Drama Series

The Bay The Series (Amazon)
Director
Gregori J. Martin

Outstanding Directing in an Animated Program

Danger & Eggs (Amazon)
Supervising Directors
Mike Owens, Brian Sheesley
Directors
Vincent Proce, Drew Schmidt, Sarah Seember Huisken
Voice Director
Shadi Petosky, Sam Riegel

Outstanding Directing in a Preschool Animated Program

A StoryBots Christmas (Netflix)
Directors
Jeff Gill, Evan Spiridellis

Outstanding Directing in a Children’s, Preschool Children’s or Family Viewing Program

Free Rein (Netflix)
Director
Paul Norton Walker

Outstanding Directing in a Single Camera Lifestyle/Culinary/Travel or Educational and Informational Program

Giada’s Holiday Handbook (Food Network)
Director
Anne Fox

Outstanding Directing in Multi Camera Lifestyle/Culinary/or Educational and Informational Program

Milk Street (PBS)
Director
Jan Maliszewski

Outstanding Directing in a Talk Show/Entertainment News/Morning Program

Harry (SYNDICATED)
Director
Adam Heydt
Associate Director
Sara Tannor

Outstanding Directing in a Game Show

The Price Is Right (CBS)
Director
Adam Sandler

Outstanding Directing Special Class

Disney’s Broadway Hits at Royal Albert Hall (Broadway HD)
Director
Jay Hatcher

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design

Sesame Street (HBO)
Production Designer
David Gallo
Art Director
Elliot Bertoni
Prop Coordinator
Keith Olsen

Outstanding Main Title and Graphic Design

Mind of A Chef (Facebook Watch)
Director of Design
Mike Houston
Art Director
Daniel de Graaf
Artists/Animators
Ryan Frost, Naoko Saito

Outstanding Lighting Direction

The Talk (CBS)
Lighting Designer
Marisa Davis
Lighting Director
Kelly Waldman

Outstanding Technical Team

Sesame Street (HBO)
Technical Directors
Tom Guadarrama, Manse Sharpe
Camera Operators
Frank Biondo, Mark Britt, Jerry Cancel, Shaun Harkins, Patrick Minetta, Mark Renaudin
Senior Video Engineer
James Meek

Outstanding Cinematography

Scars of Nanking (A&E)
Director of Photography
John Cavill

Outstanding Single Camera Editing

Giada In Italy (Food Network)
Editors
Ryan Moore, Jeff Warren

Outstanding Multiple Camera Editing

Sesame Street (HBO)
Post Production Supervising Editor
Todd E. James
Supervising Editor
Memo Salazar
Editors
Ed Kulzer, Chris Reinhart, Jordan Santora

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing

Harry (SYNDICATED)
Production Mixers
Anthony Lalumia, Steve Lettie, Chris Prinzivalli, Dave Swanson
Music Mixers
Charlie Bouis, Patrick Smith
Audio Engineer
Patrick Weaver

Outstanding Sound Mixing

Disney’s Broadway Hits at Royal Albert Hall (Broadway HD)
Post Production Mixer
Dan Scott
Sound Designer
Matt Kraus

Outstanding Sound Mixing – Animation

All Hail King Julien: Exiled (Netflix)
Re-Recording Mixer
DJ Lynch
SFX Mixer
Ian Nyeste
Foley Mixer
Aran Tanchum
Dialogue Mixer
Mark Mercado
ADR Mixer
Jon Abelardo

Outstanding Sound Mixing in a Preschool Animated Program

Dinotrux (Netflix)
Re-Recording Mixer
DJ Lynch
Dialogue Mixer
Devon G. Bowman
SFX Mixer
Rob McIntyre
ADR Mixer
George Peters
Foley Mixer
Roberto D. Alegria

Outstanding Sound Editing – Live Action

Sesame Street (HBO)
Supervising Music Editor/Re-Recording Mixer
Michael Croiter
Supervising Sound Editor/Production Mixer
Chris Prinzivalli
Supervising Sound Editor/Re-Recording Mixer
Michael Barrett
Music Editors
Jorge Muelle, Paul Rudolph
Sound Editor
Chris Sassano
Sound Effects Editor/Re-Recording Mixer
Dick Maitland, C.A.S.

Outstanding Sound Editing – Animation

All Hail King Julien: Exiled (Netflix)
Sound Supervisors
Devon G. Bowman, Ian Nyeste
Sound Editors
Alfredo Douglas, Chris Gresham, DJ Lynch, Lawrence Reyes
ADR Editors
Jonathan Abelardo, Mark Mercado
Dialogue Editor
Mishelle Fordham
Foley Editors
Alfredo Douglas, Aran Tanchum
Foley Artist
Vincent Guisetti

Outstanding Sound Editing in a Preschool Animated Program

Dinotrux (Netflix)
Sound Supervisors
Devon G. Bowman, Alex Hall, Rob McIntyre
Sound Designer
Rob McIntyre
Sound Editors
Alfredo Douglas, Andrew Ing, DJ Lynch, Roger Pallan
Dialogue Editor
Shawn Bohonos
Foley Editors
Roberto D. Alegria, Alfredo Douglas
Foley Artist
Monique Reymond
ADR Editor
George Peters

Outstanding Music Direction and Composition

The Tom & Jerry Show (Cartoon Network)
Composer
Vivek Maddala

Outstanding Original Song

“A Song About Songs”
Sesame Street (HBO)
Composer
Bill Sherman
Lyricist
Molly Boylan

Outstanding Musical Performance in a Daytime Program

Today Show (NBC)
Ben Platt & the Cast of Dear Evan Hansen
“You Will Be Found”

Outstanding Costume Design/Styling

The Talk (CBS)
Wardrobe Supervisor
Cara Giannini
Wardrobe Stylists
Tiffany Feller, Natalie Foroutan, Kristen Greven, Julie Meinhart, Nattaporn Patana

Outstanding Hairstyling

LIVE with Kelly and Ryan (SYNDICATED)
Head Hairstylist
Diane D’Agostino

Outstanding Makeup

LIVE with Kelly and Ryan (SYNDICATED)
Head Makeup Artist
Michelle Champagne

Outstanding Stunt Coordination

The Bold and the Beautiful (CBS)
Stunt Coordinator
Mike Cassidy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *